Pelety - moderní forma vytápění

19. 02. 2023, 17:48

Co jsou to pelety?

Samotný nápad peletovat dřevo a také první technická řešení spalování pelet přišla z USA a ze Skandinávie. Rakouští výzkumníci i společnosti potom v 90. letech hledali řešení pro domácnosti, které potřebovaly systém plně automatického vytápění. Výsledkem byl kotel na pelety. Z Rakouska tato technologie v druhé polovině 90. let dobyla Evropu. Vývoj nové, pohodlnější a také čistější technologie, která konkurovala plynu a topnému oleji, urychlily přísné zákony na ochranu ovzduší. Zákony přinutily společnosti k tomu, aby začaly usilovat o snížení emisí u kotlů na dřevo.

Dřevěné pelety, občas nazývané peletky či dřevní pelety,  představují zajímavou formu paliva pro domácnosti. Jsou 100% ekologickým palivem. Vyrábějí se ze zbytků po dřevní výrobě převážně z pilin tvrdého nebo měkkého dřeva, někdy i společně s kůrou. Jsou to slisované granulky hmoty ze dřeva o průměru od 6 až do 20 mm. Většinou se dá říct, že čím je peleta delší, tím má větší podíl smoly. Peletky vyráběné z borovicových pilin bývají delší, než pelety z pilin smrkových.

Jak se pelety vyrábějí?

Lisováním na tvarovacích lisech. Vstupní hmota se pod vysokým tlakem protlačuje přes malé kruhové otvory ocelové matrice, přičemž se zahřívá na teplotu kolem 100 st. Celsia. Celulóza, která se nachází ve dřevě, vlivem teploty měkne a stává se lepivou. To umožňuje lisovat dřevěné piliny do tvaru pelety bez přidávání jakýchkoliv přísad. Po vychladnutí jsou pelety pevné a zachovávají si svůj válcovitý tvar. Díky této technologii obsahují nízký podíl vody i popela. Hoří proto velmi pomalu. Zároveň během spalování vniká kouř jen v minimálním množství. 

Druhy dřevěných pelet

Dle typu dřevin a kůr se vyrábějí dřevěné pelety světlé nebo tmavé. Nejsvětejší jsou hoblinové, ty jsou též nejkvalitnější a v našem sortimentu označené TOP. Dřevo, surovina pro jejich výrobu byla sušena pomalu v sušárnách prken a tak v ní zůstalo maximum hořlavých látek.

Většina pelet na našem trhu jsou pelety pilinové. Ty jsou většinou o trochu tmavší než hoblinové. Pilina prochází většinu sušárnou, kde je vystavena vyšší teplotě než prkno určené k dalšímu zpracování. Kvalitní a žádané modřínové pelety, jsou už z podstaty modřínového dřeva tmavé. Přesto, že jsou tmavší, neobsahují kůru a naše pelety Classic jsou vyráběny v certifikaci A1.

Pak máme ještě v sortimentu pelety Standard, které obsahují kůru. Ty jsou určeny pro kotle, které mají automatické vyhrnávání popela. Jedná se o jakousi škrabku, která zabrání napékání popela u hořáku. U běžných peletových kotlů by tak při pálení těchto pelet mohlo docházet k napékání strusky, zanášení hořáku a odstavení kotle do poruchy.

Z hlediska výhřevnosti jsou nejefektivnější světlé hoblinové pelety TOP. Reálná průměrná výhřevnost dosahuje hodnoty až 18,5 MJ/kg. Dřevěné pelety neobsahují žádné chemické suroviny, které by se při jejich pálení uvolňovaly do ovzduší. 

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).